Sorularla Twitter Rehberi

Twitter, son zamanlarda popülerliği gittikçe artan bir sosyal paylaşım sitesidir. Twitter kullanmaya yeni başlayanlar ve kendisini daha da geliştirmek isteyenler için hazırladığım bu liste sayesinde; Twitter’da kullanılan terimlerin ne anlama geldiğini ve bu terimlerin ne işe yaradığını kolayca öğrenebileceksiniz. Sorularla Twitter Rehberi ile Böylece Twitter’ı daha rahat bir şekilde kullanabileceksiniz.

Twitter Nedir?

Twitter, kullanıcıların maksimum 140 karakter kullanarak düşüncelerini paylaşabildiği ve diğer kullanıcılarla iletişim kurabildiği bir mikroblog sitesidir.

Tweet Nedir?

Twitter’da maksimum 140 karakter kullanarak oluşturulan metinlerdir. Yapılan yeni düzenlemelerle birlikte resimler de tweet olarak paylaşılabilmektedir.

Retweet Nedir? (RT)

Twitter kullanıcılarının paylaştığı ve ilgi çekici olan bir tweetin yeniden paylaşılmasıdır. Retweet yapılan tweetler kullanıcıların profilinde paylaşılır.

Favori Nedir? (Fav.)

Twitter kullanıcılarının paylaştığı ve ilgi çekici olan bir tweetin beğenilmesidir. Favorilere eklenen tweetler kullanıcıların favoriler sayfasına kaydedilir.

Ana Sayfa Nedir?

Twitter kullanıcılarının paylaştığı tüm tweet, retweet ve mentionların sıralandığı sayfadır.

twitter_rehberi

 

Bağlan Nedir?

Twitter kullanıcıları için oluşturulan bildirim sayfasıdır.

a) Etkileşimler (Connect): Atılan tweetlerin kaç kişi tarafından retweet yapıldığını, favorilere eklendiğini, yorum yapıldığını ve takip eden kullanıcıların listelendiği bölümdür.

b) Bahsedenler (Mentions): Twitter kullanıcılarının, kendileri hakkında atılan tweetlerin listelendiği bölümdür.

Direkt Mesaj (DM) Nedir?

Twitter kullanıcılarının birbirleriyle özel olarak mesajlaşmasıdır. Direkt mesaj atabilmek için iki kullanıcının da birbirini takip etmesi zorunludur. Yapılan yeni düzenlemelerle birlikte resimler de gönderilebilmektedir.

Keşfet (Discover) Nedir?

Twitter’da en çok etkileşim (retweet-favori) alan tweetlerin listelendiği bölümdür.

Etiket (Hashtag) Nedir?

#” işareti aracılığıyla oluşturulan etiketlerdir. Her etiket için ayrı bir sayfa oluşturulur. Kullanıcıların bu etiketleri kullanarak attığı tüm tweetler oluşturulan sayfada listelenir.

Trending Topic (TT) Nedir?

Twitter gündeminde en çok kullanılan etiketlerin ve kelimelerin listelendiği bölümdür. Bu liste 10 başlıktan oluşmaktadır.

Friday Follow (FF) Nedir?

Twitter kullanıcılarının bir kullanıcıyı “#FF” etiketini kullanarak diğer kullanıcılara önermesidir.

Listeler (Lists) Nedir?

Twitter kullanıcılarının sevdiği, izlediği kullanıcılar için listeler oluşturmasıdır. Oluşturulan bu listeler sadece eklenen kullanıcıların attığı tweetlerden oluşur. Farklı kategorilerde listeler oluşturularak tweetler daha düzenli bir şekilde okunabilir.

Twitter Fenomeni Nedir?

Attığı tweetlerin birçok kullanıcı tarafından etkileşim (retweet-favori) aldığı ve takipçi sayısı yüksek olan kullanıcılardır.

Bir önceki yazımız olan Alexa Düşürme Sistemi ve yöntemi başlıklı makalemizde Alexa Düşürme ve Alexa Düşürme yöntemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar: admin

Bu yazıyı paylaş
  • facebook-share
  • tweet-it
  • friendfeed
  • plus-it
yorumlar (Yazdığınız yorum sonrası Reklamlara Tıklamanız durumunda yorumunuz hemen onaylanır)
6 Yorum Yapıldı